PttTel Başarı Hikayesi

MÜŞTERİ PROFİLİ

Endüstri : Posta
Çalışan: 44.500
Lokasyon: Türkiye çapında 4.500 nokta
Sektörel Sıralama: 1
Müşteri Tarihi: 2018 Nisan

PttTel Başarı Hikayesi

1840 yılında Posta Nezareti olarak kurulan PTT, güçlü Türkiye’nin 178 yıllık Posta, Telgraf ve İletişim çınarıdır. 1995 yılında PTT ve Türk Telekom A.Ş. olarak yeniden yapılandırılması sonra 2013 yılında Anonim Şirkete dönüştükten sonra stratejik ve dijital dönüşüm programını başlatmıştır. Bugüne kadar farklı alanlarda kurduğu iştirakler ve yenilikçi teknoloji yatırımları ile özel sektör dinamiklerine geçmiş ve dünyadaki rekabete hazır hale gelmiştir.

2018 yılı başında stratejik ve teknolojik dönüşüm için geleneksel posta, telgraf ve iletişim yöntemlerine destek olduğu kurumlar için PttTel Anlık Mesajlaşma ve Görüntülü Görüşme platformunun geliştirilmesine ön ayak olmuştur. PttTel’i kendi bünyesinde uygulayarak kurumsal süreçlerini, anlık iletişim ve dosya paylaşımını güvenli, kolay ve tasarruflu hale getirmiştir.

İletişim ve verinin risk altında olduğu yurtdışı menşeili platform ve servislere ödenen alternatif maliyetler (veri ve iş kaybı, verinizin rakip ve satış firmalarına pazarlanması, vb.) önlenmiş olacak.

PTT yönetimi dijital dönüşümü aşağıdaki 3 nedenin tetiklediğini biliyor;

  • Teknoloji ve erişim yöntemlerinin gelişmesi,
  • Küresel rekabetin artması tüm sektörlerin konfor alanlarının bozulması,
  • Çalışan ve müşteri profili ve beklentilerinin dönüşümü.

PTT bu dönüşümü hızlandıracak çözümler üzerinde çalışıyor. Bu nedenle, PttTel ürününü kurumsal olarak düşünmeye başladığında sadece birebir mesajlaşma değil, grup mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşmeyi öncelikle şirket içi personel, daha sonra iştirakleri ile iletişim ve paylaşım, daha sonrada iş ortakları ile tedarikçileri hali hazırda olan tüm iletişim, yazışma, dosya ve görev paylaşımlarını yapmayı hedefledi.

PTT kendi süreçleri ve paydaşları ile yaşadığı tüm iş ve iletişim ilişkisini bu platforma kaydırmayı düşündüğü için uzun vadeli bakım ve destek hizmetlerini de almaktadır.

Zorluklar ve Çözümler

Güvenli olmayan iletişim

PTT çalışanları tüm iç sesli ve mesajlaşma iletişimlerini yabancı menşeili, herkese açık ve verisi kaydedilerek pazarlanan bir platform üzerinden kurum ve hizmete özel görüşme ve mesajlaşmalarını yapıyordu.

Çözüm

Ülke yönetimi ve iki asırlık iletişim çınarı PTT iletişim ve mesajlaşma verimizin ülkemizde kalması elini taşın altına koyarak PttTel adı altında milli mühendislerce geliştirilen büyük bir yatırıma girdi. PttTel, güvenliği dünyaca ispatlanmış metodoloji ve teknolojiler dikkate alınarak geliştirilmiştir. Sistem ve üzerindeki servisler güvenli protokoller kullanarak güvenlik duvarları altında çalışabilir durumdadır. Güvenlik, Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) gibi standart protokolleri ve ileri güvenlik mekanizmaları kullanılarak sağlanmaktadır.

Uzak mesafe sesli ve görüntülü toplantı

Türkiye’nin en yaygın ofis ve şube ağına ait kurumu olan PTT grubu; her görüşme, analiz çalışmaları ve toplantı için insan, iş ve maddi kaynaklarını harcıyordu.

Çözüm

PttTel ürünü ile uzak mesafelerdeki ekip arkadaşları, farklı bölümler ile yapılacak görüşme ve toplantılarını aynı ortamdaymış gibi kaliteli, güvenli ve kesintisiz yapabilir hale geldiler. Kurum içi erişim ve çalışan yönetimi sistemleri ile entegre olan yerinde kurulum çözümleri ile de sistemi hem güvenli, hem de kesintisiz ve entegrasyon ihtiyacı olmadan kullanabilir hale geldi.

Sistem performansı ve iletişimin kesilmesi

Yurtdışı menşeili platform ve servislerde uluslararası ağlar ve bağlantılar nedeniyle kesintiler ve performans kayıpları yaşanmakta idi.
Büyük ve dağıtık yapıda çalışan kurumların senkron iletişim yapıları, veri ve dosya paylaşımlarında ciddi aksama ve kayıplar olabilmektedir.

Çözüm

Yazılım ve destek ekiplerimiz tüm bulut tabanlı sistemlerimiz ile müşteri barındırma merkezlerine kurulu platformlarımızı 7/24 izlemekte ve SLA kapsamında destek olmaktadır. İzleme ve destek personellerine de düzenli olarak yerinde ve uzaktan eğitimler verilmektedir
Aynı zamanda; pro-aktif çözüm sağlayan, erken uyarı ve destek araçları ekiplerimiz, destekleyici raporlama ve performans iyileştirme çalışmaları yapmaktadır.

Sistem düşük bant genişliği ile karşılaştığında bu duruma adapte olabilmektedir. İletişim güvenli ve kesintisizliği için Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) gibi standart protokolleri ve ileri güvenlik mekanizmaları kullanılarak sağlanmaktadır.

Her cihazda ayrı uygulama ve güvenlik katmanı

PTT çalışanları kurumsal bilgisayarları ve telefonları ile özel, özel cihazları ile de kurumsal görüşme, mesajlaşma, veri ve dosya paylaşımı yapamıyordu. Her cihaza özel güvenlik katmanı ve ağ bağlantısı tanımlanıyordu. Bu çalışmaların her biri ayrı uzmanlık düzeyi ve maliyeti oluşturuyordu.

Çözüm

PttTel ile kurum iç kontrol ve erişim sistemleri entegrasyonları ile tek cihaz ile hem özel hem de kurumsal iletişim, mesajlaşma, sesli ve görüntülü toplantı ve dosya paylaşımları yapılabiliyor. İster PC’inize kurduğunuz PttTel uygulaması, ister IOS ve Android akıllı cihazlarınıza kurduğunuz uygulama her an her yerde eş güdüm kontaklarınız ve gruplarınız içinde iletişime, mesajlaşma, toplantıya ve dosya paylaşımına devam edebilirisiniz.

Sunduğumuz hizmetlerle ilgili detaylı bilgi almak için